Nie wszystko musi być „bardzo fajne”. Poznaj synonimy najczęściej używanych słów
Język polski jest bardzo majętny w różnorodne słownictwo. Aż dziwne, że niektórzy ludzie używają garści podstawowych wyrazów ze słownika, nie bawiąc się słowem. Często zapominamy o synonimach, które mogłyby ubarwić daną wypowiedź, a nawet brzmiałyby lepiej niż słowa, których wręcz nadużywamy.
Dlaczego warto używać synonimów?
Nieraz w rozmowie z drugim człowiekiem słyszymy, że zabrakło mu słowa i że ma je na końcu języka. Z pomocą mogą przyjść nam synonimy, czyli wyrazy o podobnym znaczeniu do innych słów. Synonimem możemy nazwać wyrazy „auto” i „samochód” – obydwa oznaczają silnikowy pojazd do przewozu osób. Używanie synonimów pozwala opisać dane zjawisko w najtrafniejszy sposób oraz wykluczyć powtarzanie się tych samych słów w naszej wypowiedzi. Nie zawsze bywa to jednak takie proste. Niekiedy możemy bardzo się natrudzić, aby odszukać właśnie to jedno odpowiednie słowo, które nie jest powtórzeniem i jest unikatowe w naszym sformułowaniu. Synonimy dają nam sporo możliwości kombinacji słów. Praktycznie każdy wyraz możemy zamienić na inny – na przykład słowo „najbardziej” na „przede wszystkim”, „zwłaszcza”, „głównie”, „z reguły”, „przeważnie”, „szczególnie”, „w większości wypadków”. Wybór jest spory i warto z niego skorzystać.
Nie wszystko musi być „bardzo fajne”
Jednym z najszerzej stosowanych określeń na coś, co nam się podoba, jest słowo „fajnie” bądź „fajny” w różnych odmianach. Bardzo często możemy się spotkać z takimi sformułowaniami nawet parę razy w tej samej wypowiedzi. Gdyby każdy wsłuchiwał się we wszystkie słowa i je analizował, doszedłby do wniosku, że taka wypowiedź jest przede wszystkim nudna. To samo określenie powtarzane w kółko może być bardzo męczące. Słowo „fajne” możemy jednak zmienić na mnóstwo innych synonimów. Niektóre z nich to chociażby „bajerancki”, „bombowy”, „dobry”, „ekstra”, „odlotowy”, „super”, „szałowy”, „atrakcyjny”, „pierwsza klasa”, „rozkoszny”, „odpowiedni”, „przyzwoity”, „uroczy”, „śliczny”, „sympatyczny” i tak dalej.
Synonimy do słowa „fajny” to naprawdę morze słów, które wciąż się powiększa. Sporo określeń zostało zapożyczonych z innych języków i do tej pory dowiadujemy się o nowych znaczeniach. Jest to oznaka, że język cały czas żyje i się rozwija, nigdy nie stojąc w miejscu.
Wspaniale, że jest wspaniale
Jak już wiemy, większość rzeczy jest „bardzo fajnych”, jednak okazuje się, że pozostałe przedmioty są niemal „wspaniałe”. Jest to również jeden z najczęściej używanych zwrotów. Wsłuchując się w wypowiedź innej osoby i słysząc, że wszystko jest „wspaniałe”, możemy poczuć w jej zdaniach pewien przepych, jednocześnie odczuwając podobne „znudzenie” wypowiedzą, jak w przypadku innych nadużywanych wyrazów.
Ciężko jest stwierdzić, że wszystko, co nas otacza, jest „wspaniałe”, ponieważ to jest niemożliwe. Wyraz „wspaniały” możemy zmienić na „fenomenalny”, „świetny”, „idealny”, „mistrzowski”, „boski”, „zjawiskowy”, „wyborny”, „fantastyczny”, „wyśmienity”, „genialny”, „doskonały”, „kapitalny” czy „wyśmienity”. Dzięki temu nasza wypowiedź będzie ciekawsza, a dodatkowo może mieć lepszy wydźwięk dla odbiorcy.
Posługując się synonimami, możemy dostrzec, jaki bogaty jest nasz język, ile zawiera różnych określeń, które dotyczą podobnych rzeczy, lecz brzmią zupełnie inaczej. Używając różnych sformułowań, nadajemy kolorów naszej wypowiedzi. Znajomość synonimów przyda się także w przypadku chęci napisania tekstu synonimizowanego. Porady jak go przygotować znajdziecie w tym tekście.
Brak Ci słów? Zacznij więcej czytać
Każdemu z nam prawdopodobnie zabrakło jakiegoś słowa, które mieliśmy na końcu języka. Nie jest to miłe uczucie, gdy wiemy, że można użyć innego wyrazu, jednak żaden nie przychodzi do głowy. W takiej sytuacji może pojawić się irytacja; czasami możemy także po prostu znudzić rozmówcę. Jak urozmaicić swoje wypowiedzi?
Dobrym sposobem na nauczenie się dużej liczby różnych słów jest czytanie książek, gazet, blogów – czegokolwiek, byleby były tam wyrazy, które wzbogacają nasz język i formę wypowiadania się. Jak mówi pewne angielskie przysłowie, różnorodność jest nadaje życiu smak – zdecydowanie warto urozmaicić swój słownik.
Poznawanie nowych słów to nauka, która może należeć do przyjemnych. Opłaca się skorzystać z tej wiedzy, bo efekty mogą być imponujące i spowodować, że zabłyśniemy wśród znajomych elokwentnymi wypowiedziami. Dzięki temu możemy już nigdy nie znaleźć się w sytuacji, w której zabrakło nam słów.
0 komentarzy