Praca zdalna – top 10 naszych porad
Ostatnie lata przyniosły spory rozwój pracy zdalnej. Coraz więcej osób pracuje z domu – to trend, na który wpływa zarówno ogromny rozwój technologii, jak i pandemia COVID-19. To dobry moment, by poznać garść najważniejszych zasad, które pozwolą zachować pełną efektywność.
Praca zdalna – statystyki, korzyści i zagrożenia
Na początek warto przytoczyć kilka statystyk (źródła: GUS – 1, 2; Eurostat), które obrazują rosnącą rolę pracy zdalnej:
- w III kwartale 2021 roku zdalnie pracowało 12,6% zatrudnionych Polaków, a w II kwartale – 16,9%;
- w niektórych branżach (m.in. informacja i komunikacja) odsetek pracujących zdalnie wynosi ponad 50%,
- pandemia sporo namieszała na tym polu – w 2019 roku udział pracy z domu w Polsce wynosił niecałe 5%,
- popularność frazy „praca zdalna” w Google wzrosła niemal 10-krotnie między końcówką 2019 roku a marcem 2020 r., osiągając szczyt zainteresowania w listopadzie 2020.
Jest to niewątpliwie jeden z najważniejszych trendów na rynku pracy, którego efekty można było zaobserwować nawet przed pandemią. Na takim modelu mogą skorzystać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. W przypadku tych pierwszych jest to szansa na zatrudnienie wykwalifikowanych osób zamieszkałych daleko od placówki firmy, z kolei ci drudzy podkreślają przede wszystkim wygodę i zaoszczędzony czas. To także oszczędności dla obydwóch stron: wydatki na biuro i organizację miejsca pracy są mniejsze, a osoby pracujące z domu nie muszą płacić za paliwo lub inny transport.
Dla wielu osób praca zdalna wiąże się z wyższą produktywnością, jednak nie jest to reguła. W niektórych przypadkach jest zupełnie odwrotnie – inne otoczenie i brak współpracowników w pobliżu może mieć negatywny wpływ. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak odpowiednio podejść do tego tematu, by utrzymać dobre samopoczucie i wydajność.
Zawody, które korzystają na pracy zdalnej
Tak zwane „home office” to efektywna forma pracy szczególnie w przypadku stanowisk, które opierają się przede wszystkim na obsłudze komputera. Z tego względu jest to podejście od lat stosowane w IT, a od niedawna zyskuje popularność także przy pracy biurowej innego rodzaju. Niektóre zawody są unikatowo dostosowane do pracy zdalnej – dotyczy to przede wszystkim freelancerów, na przykład copywriterów.
Podane porady mogą znaleźć zastosowanie także przy nauce zdalnej.
Porady dotyczące pracy zdalnej – top 10
1. Organizacja czasu
To jedna z najważniejszych kwestii – w domu jesteśmy poniekąd własnym szefem, wobec czego musimy zachować pewną samodyscyplinę. Warto ustalić konkretne ramy czasowe, w których pracujemy; mogą to być te same godziny, do których byliśmy przyzwyczajeni w biurze.
2. Nie zapomnij o ruchu!
Wielogodzinne siedzenie przy biurku nie sprzyja zdrowiu i dobrej posturze, a w przeciwieństwie do biura nie mamy okazji udać się do współpracowników czy odetchnąć chwilę przy wspólnej kawie. Warto zatem pamiętać, by raz na jakiś czas wstać od biurka i nieco się poruszać. Dobrą zasadą może okazać się 5 minut ruchu na każdą godzinę pracy – wystarczy nawet krótki spacer po domu czy szybka seria ćwiczeń.
3. Dieta również jest ważna
Brak kontaktu z innymi pracownikami może znacznie obniżyć nasze samopoczucie. Utrzymanie odpowiedniej diety znacznie pomaga pod względem zdrowia psychicznego – kluczem jest tutaj odpowiednia ilość witamin i balans składników odżywczych.
4. Utrzymaj kontakt z przełożonym i współpracownikami
To dobry sposób, by zmniejszyć efekt samotności i izolacji. Wiele firm wdraża oprogramowanie, które pomaga utrzymać kontakt w zespole. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na luźne spotkania wideo, by zachować zdrową atmosferę.
5. Osobna przestrzeń do pracy
Sporo psychologów zaleca, aby nie łączyć miejsca, gdzie spędzamy wolny czas, z miejscem swojej pracy. Wydzielenie konkretnego pokoju lub obszaru do pracy może przynieść sporo korzyści.
6. Ergonomia
To czynnik, który jest tak samo ważny w biurze, jak w domu. Pracując przed komputerem, bezwzględnie należy zadbać o wygodny fotel, przestronne biurko i odpowiednie ustawienie monitora.
7. Odpowiedni sprzęt
W wielu przypadkach osoby pracujące zdalnie otrzymują urządzenia od pracodawców, jednak nie zawsze tak jest. Jeśli działamy w roli freelancera, musimy zadbać o własny sprzęt. Komputer bądź laptop do pracy zdalnej powinien być co najmniej tak wydajny, jak ten znajdujący się w biurze, by utrzymać odpowiednią wydajność.
8. Zachowaj tryb życia z pracy biurowej
To zasada, która szczególnie przyda się osobom dopiero przechodzącym na pracę zdalną. Jest to dość duża zmiana – aby móc sobie z nią sprawnie poradzić, możemy zachować pewne „rytuały” związane z wychodzeniem do pracy stacjonarnej. Mogą to być na przykład zadania takie jak wyprasowanie koszuli czy przygotowanie porannej kawy.
9. Wyjdź z domu po pracy
Cały dzień w czterech ścianach może być przytłaczający – zwłaszcza wtedy, gdy taka sytuacja ma miejsce kilka razy w tygodniu. Aby nieco oczyścić umysł i odseparować życie prywatne od zawodowego, warto wybrać się gdzieś po zakończeniu pracy: może to być nawet krótki spacer.
10. Nie pracuj po godzinach, jeśli nie musisz
Wyznaczenie i utrzymanie granicy pomiędzy życiem prywatnym a pracą jest kluczowe. Obecność laptopa bądź komputera z pracy może „zachęcać” do wykonania jeszcze kilku zadań po godzinach, jednak takie podejście to przepis na wypalenie zawodowe.
0 komentarzy